Jak zabezpieczyć mieszkanie przed malowaniem?

Przygotowując się do malowania ważne jest zabezpieczenie wszystkich przedmiotów przed zachlapaniem farbą i uszkodzeniami.

Lepiej na początku poświęcić kilka godzin na dokładne zabezpieczenie i mieć pewność, że nic się nie pobrudzi ani nie uszkodzi. Później będziemy mogli się skupić na dokładnym malowaniu, nie martwiąc się o zabrudzenia.

papier do prac malarskich

Zabezpieczanie podłogi

Podłoga jest najbardziej narażona na zabrudzenia, rysy i pęknięcia. Podłogę można zabezpieczyć na kilka sposobów, grubą folią malarską, tekturą litą, tekturą falistą lub matą malarską. Najczęściej używam tektur lub mat malarskich. Jest to wygodne rozwiązanie, nie rwie się i nie plącze pod nogami.

Tektury i mate rozkładamy równolegle obok siebie pasami. Każdy pas przyklejamy z osobna do podłogi taśmą malarską. W przypadku rozdarcia zaoszczędzi nam czas pracy wymiana tylko jednego pasa.  Krawędzie podłogi i listwy zabezpieczamy dokładnie taśmą malarską, żeby farba nie podciekała. 

Z podłogi to chyba wszystko, a i jeszcze warto zabezpieczyć nogi w drabinie podkładką filcową, żeby nie niszczyła zabezpieczonej podłogi. 

Okna i parapety

Okna można zabezpieczyć folią do okien lub zwykłą folią malarską tnąc pasy na szerokość okna. Ościeżnice zabezpieczyć dookoła taśmą malarską. Parapety możemy zabezpieczyć papierem który został z zabezpieczania podłogi.

folia-zabezpieczajaca-okna
folia-malarska-gruba

Meble, obrazy, pamiątki, zdjęcia itd.

Wszystkie rzeczy, które będą nam przeszkadzać i co najgorsze możemy zniszczyć. Warto popakować do kartonów i opisać, gdyby coś było nagle potrzebne, wtedy nie stracimy sporo czasu na szukanie. Zasada jest taka im mniej w pomieszczeniu tym lepiej, a najlepiej jak jest w ogóle pusto. Meble które zostały i nie możemy wynieść warto przenieść na środek pokoju, wtedy będziemy mieli dostęp do ścian podczas malowania. Meble zabezpieczamy dokładnie grubą folią malarską. Gruba folia nie rozerwie się tak łatwo na krawędziach i meble pozostaną czyste.

Gniazdka, lamy, żyrandole

Wszelkie prace elektryczne powinien wykonywać elektryk z uprawnieniami elektrycznymi. Jeśli takich uprawnień nie posiadamy pozostaje nam dokładne zabezpieczenie żyrandola i lamp ściennych. W nowych gniazdkach elektrycznych można ostrożnie zdjąć obudowę bezgwintową przy pomocy małego płaskiego śrubokręta.  Do tego zdania bezpiecznie będzie jeśli wyłączymy bezpieczniki. Starsze gniazdka osobom bez uprawnień pozostaje zabezpieczanie taśmą malarską.

gniazdko-elektryczne-bezgwintowe

Dodaj komentarz